Esnek Çalışmanın Verimlilik Üzerindeki Etkisi | devrediyorum.com

Esnek Çalışmanın Verimlilik Üzerindeki Etkisi

Esnek Çalışmanın Verimlilik Üzerindeki Etkisi

 

Çalışma ortamları geçmişten bugüne hep benzer şekillerde tasarlanmıştır. Resmi, kurumsal ve standart ofis tasarımları ile birlikte sabah 8, akşam 5 çalışma düzeni benimsenmiştir. Daha geç saatlere kadar çalışan özel sektör ya da yoğun mesailer neticesinde çalışanlar hareketli bir sistemin esiri olabiliyor. Çalışan verimliliğini artırma konusunda bugüne kadar yapılan yüzlerce deneme, yöntem ve araştırma kalıcı bir çözüm sağlamamıştır. Zira her bireyin çalışma yöntemi farklılık gösterdiğinden standart bir verimli çalışma yöntemini tüm çalışanlara uygulamak mümkün değil. Bu noktada araştırmalar yeni bir yöntemi işaret ediyor: Esnek çalışma! Esnek çalışmanın verimlilik üzerinde ne denli etkili olacağına dair yapılan çalışmada esnek çalışma sürelerinin çalışanların sorumluluk duygusunu güçlendirdiğini, verimliliklerini olumlu yönde etkilediğini ve yaratıcılıklarını artırdığını göstermiştir.

Dünyada ve ülkemizde gerçekleştirilen esnek çalışma anketlerinden çıkan sonuçlar ilgi çekici. Örneğin derinlemesine yapılan ankette çalışanların büyük bir bölümü esnek çalışma ile birlikte ofise bağımlılığın ortadan kalktığını belirtiyor. Ofise gelme zorunluluğu trafikte çok zaman kaybı oluşturuyor. Bilhassa İstanbul gibi metropollerde çalışanlar trafikte geçirdikleri sürenin vakitlerinden çaldığını düşünürken diğer yandan işe motivasyonu düşük şekilde geldiklerini belirtiyorlar. Trafiğin çalışanları zihnen yorduğu ve verimliliklerini negatif yönde etkilediği aşikâr bir gerçek olarak görülüyor. Anketler de esnek çalışma uygulamasının zaman tasarrufu sağladığını, sorumluluk bilincini artırdığını, çalışanları işi hızlı ve temiz şekilde yapması için teşvik ettiği sonuçlarını doğuruyor.

Üretkenliği artırmak, çalışanların iş kalitesini yükseltmek, şirkete bağlılık kazandırmak gibi birçok unsurda esnek çalışmanın faydası olduğu gözlenmiştir. Esnek çalışmaya dair yapılan anketlerin Türkiye sonuçları şöyle;

  • Esnek çalışmanın üretkenliğe doğrudan katkı sağladığını yüzde 70 oranında büyük bir kitle gözler önüne seriyor. Bu sonuç birçok şirketin çalışma sistemini yeniden ele almasına zemin hazırlamış görünüyor.
  • Ankete katılanların yüzde 75’i ise esnek zamanlı çalışmanın çalışmaya teşvik ettiğini, sorumluluk duygusunu perçinlediğini ve zaman problemlerini ortadan kaldırdığını belirtiyor.
  • Yüzde 66 oranında bir kesim karar almada esnek çalışmanın etkili olduğunu belirtiyor, kaliteden söz ediyor.
  • Yüzde 71, yaratıcılığın esnek çalışma ile birlikte arttığını ve kişiyi özgürleştirdiğini belirtiyor.
  • Yüzde 73 oranında kesim ise iş bağlantılarında esnek olmanın olumlu sonuçlar alınmasına zemin hazırladığını belirtiyor.

 

29 Mayıs 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link