Ekip Motivasyonu Nasıl Yüksek Tutulur? | devrediyorum.com

Ekip Motivasyonu Nasıl Yüksek Tutulur?

Ekip Motivasyonu Nasıl Yüksek Tutulur?

 

Maaş, terfi, çalışma saatleri personeller için iyi bir motivasyon kaynağı olarak gösterilir. Ancak sürekli değişen şartlar ve gelip geçen zaman iş yaşamındaki beklentileri değiştirebiliyor. Artık çalışanlar, tonlarca stresi sırf iyi bir maaşı ve konumu var diye taşımak istemiyor. Bu yüzden yöneticiler ve liderler, ekip motivasyonunu yüksek tutacak çareler bulmalıdır. Yeni nesil yöneticiler bu konuda daha bilgili ve hevesli fakat eski yöneticilerde aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Peki, yöneticiler ne yaparak personelinin çalışma motivasyonunu yükseltip, verimliliği artırabilir? İşte basit birkaç öneri;

Ayakları yere basan hedefler belirleyin

Büyük ve gerçekçi hedefler ile hayalperest hayaller diye bir ayrım vardır. Yönetici olarak makul hedefler belirlemek çalışanları da şevke getirir. Hiçbir ekip çalışanı, yöneticisinin belirlediği gerçeküstü hedefe inanıp tüm gücüyle, isteğiyle çalışmaz. Ayakları yere basan, sağlam, ekibin inandığı ve destek verdiği bir hedef belirlemeniz, uzun vadede tüm ekibi motive eder. Ulaşılabilir hedefler bir süre sonra eğlenceli bir oyuna bile dönüşür. Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyip bu hedeflere ulaştıkça ekibinizle birlikte kutlamalar yapmak güzel bir ilişki kurmanızı sağlar, çalışma ortamında istenilen enerjiyi oluşturur.

Farklı açılardan bakmaya çalışın

Olaylara tek bir yönden, tek bir bakış açısıyla bakmak yeni kapılar aralamaz. Diğer yandan ekip çalışanını anlamanızı önler. Size yöneltilen fikirlere biraz da çalışanınızın gözünden hatta bu fikri uyguladığınız takdirde müşteriye ne yansıtacağını düşünüp o açıdan bakmak öngörünüzü artırır, fikirleri daha kapsamlı değerlendirmenizi sağlar. Gelen fikirlere anında kendi açınızdan bakıp hayır demeniz motivasyonu düşürür, çalışanların sorunlara çözüm üretme şevkini öldürür.

Fikirleri yargılamayın, anlamaya çalışın

Bir ekip liderinin çalışanlara kati yargılarla yaklaşması olumsuz etkilere sebep olur. Ekip ve yönetici aynı düşüncede olmayabilir ancak ne ekibin ne de yöneticinin yargılamak dışında alternatif yaklaşımları olabilir. Yöneticinin karşısındaki ekibin çalışma enerjisini düşürmemesi için daha ılıman ve anlayışlı bir tavır takınması beklenir.

Kişisel gelişimlerini destekleyin

Her çalışan bağlı olduğu kuruluş içerisinde bir kariyer çizgisi çizer. İşe başlanılan ilk günden itibaren bu çizgi başlar. Yöneticilerin bu yolda biraz daha destekleyici güç olması hem motivasyonu hem de çalışan bağlılığını yükseltir. Çalışanın gelişimini seminerler, eğitimler, konferanslar ile desteklemek uzun vadede güzel dönüşler alınmasını sağlar.

17 Aralık 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link