EGE’NİN ÇÖP ŞİŞ LEZZETİ ÇÖPS İLE YAYGINLAŞIYOR | devrediyorum.com

EGE’NİN ÇÖP ŞİŞ LEZZETİ ÇÖPS İLE YAYGINLAŞIYOR

EGE’NİN ÇÖP ŞİŞ LEZZETİ ÇÖPS İLE YAYGINLAŞIYOR

ÇÖPS’ün başlangıç hikayesini öğrenebilir miyiz?

 

 Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk demiryolu hattı Ege’de Aydın – İzmir arasında 19. yüzyılın sonunda yapılmıştır. Bu hattın merkez istasyonlarından olan Aydın – Ortaklar’da acıkan yolcuların hızlı ve leziz şekilde yemek yemelerini sağlamak amacıyla ilk çöp şiş satıcıları ortaya çıkmıştır. Trenin gelişi istasyondan gözüktüğü anda çöp şişler ızgaraya atılır ve yolcular bekletilmezdi. Çöp şişler, etlerin doğal kamışlardan yapılan şişlere takılmasıyla hazırlanırdı. Çöp şişe lezzetini veren en önemli unsur etlerin takıldığı kargının ete verdiği aroma ve lezzettir. Trenin istasyona ulaşacağı süre olan 4 dakikada pişen etler yolculara sıcak sıcak olarak sunulurdu. Aydın – Ortaklar’dan başlayan çöp şiş’in hikayesi zamanla bütün ege bölgesine yayıldı. Ege’nin geleneksel ve lezzetli bir yemeği haline geldi.

ÇÖPS Ege’nin bu lezzetini tüm orijinalliğiyle Türkiye’ye yaymak amacıyla yola çıktı. Kısa zamanda tüketicilerin sevdiği lezzetli ve ekonomik bir alternatif olarak görülmeyi başardık. 2016 yılında kurulan Sez Gıda Limited Şirketi ÇÖPS markası ile ÇÖPS restoranlarını franchise sistemi ile işletmekte ve başta çöp şiş olmak üzere lezzetli ve sağlıklı et ürünlerini modern bir işletme – tedarik sistemiyle tüketiciyle buluşturmaktadır.

 

Franchise vermeye başladığınız kısa süre içerisinde kaç şubeye ulaştınız? Menünüzde ana hatlarıyla neler yeralıyor?

ÇÖPS markası altında 11 şubemiz faaliyette. Çok kısa zaman içerisinde 20 şubeye ulaşmış olacağız. Şubelerimiz ağırlıklı  olarak  AVM’ler içerisinde hızlı, pratik ve leziz  bir alternatif oluşturuyor. Tüketiciler için menülerimizde çöp şiş dışında; tavuk, light tavuk, köfte, antrikot, sucuk gibi ürün çeşitleri de aynı lezzet ve özenle sunuyoruz.

 

Markanızı diğer markalardan öne çıkaran unsurlar nelerdir?

 ÇÖPS dinamik bir yaklaşım ve franchise işletmecilik modeliyle yeme içme sektöründe önemli bir boşluğu doldurmayı hedefleyen yenilikçi bir marka olmayı başardı. Lezzetli, dondurulmadan hazırlanmış yüksek kaliteli ürünleri uygun fiyatla daha geniş kitlelere yaymayı hedefliyoruz. Markamızın öne çıkan farklılığı Ege’nin lezzetini kaliteden ödün vermeden uygun fiyatlarla tüketicilere ulaştırmasıdır diyebiliriz.

 

Franchise koşullarınızdan bahsedebilir miyiz? Yatırımcılara mesajlarınız nelerdir?

Yatırımcılar için elimizden geldiğince uygun bedellere anahtar teslim bir işletme oluşturmaya çalışıyoruz. Minimum 300 bin TL gibi bir bütçe göreceli olarak yeterli olabilir. Tabi işletmenin lokasyonu, metrekaresi gibi değişken faktörler maliyetleri de değiştiriyor. Ancak iddialı olduğumuz asıl konu oluşturduğumuz noktaların karlılığı. Bu konuda piyasa koşullarına rağmen tüm noktalarımız iyi sayılacak bir karlılıkla işlerine devam ediyorlar. İşe başlarken de devam eden süreçte de yatırımcılarımıza personel temininden eğitimlerine kadar her konuda destek ve yardımcı oluyoruz. Şunu bayimiz olmak isteyen yatırımcılara rahatlıkla söyleyebilirim ki hiçbir süreçte kendilerini yalnız hissetmeyecekler.

 

24 Temmuz 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link