E-Ticaret Sitesi Nasıl Tasarlanmalıdır? | devrediyorum.com

E-Ticaret Sitesi Nasıl Tasarlanmalıdır?

E-Ticaret Sitesi Nasıl Tasarlanmalıdır?

 

Gün geçtikçe teknolojinin hayatımızda yer edinmesi, dijital dünyanın hayatın her alanında ilk tercih noktası olması ticaretin de sanal ortama kaymasını sağladı. Dünya genelinde birçok önemli marka ve yerel işletmeler satışlarını online şekilde yapıyor. Elektronik ticaret kısaca E-ticaret, kendi markanızı kurarak internette satış yapmanızı sağlayan çok geniş bir dünyayı temsil ediyor. E-ticaret ağında sayısız satış noktası olduğundan sıkı bir rekabet piyasası söz konusu. Yerel e-ticaret sitelerinin rakipleri yerel olduğu gibi büyük çaplı (Gittigidiyor, hepsiburada, trendyol vb) siteler de olabiliyor. Böyle bir piyasada başarı yakalamak için e-ticaret sitenizin de başarılı bir tasarıma sahip olması gerekir. İşte size başarı getirecek, kâr payınızı artıracak e-ticaret sitesi kurmanın ipuçları;

Sade tasarım: Sade ve minimal bir e-ticaret sitesi ziyaretçilerin uzun süreler boyunca sitenizde kalmasını sağlar. Sitenizi gereksiz detaylardan arındırarak, zarif bir sadeliğe kavuşturmanız, ziyaretçilerin gözünü yormamanız satışı artırır. Ziyaretçi web sitenizi ziyaret ettiğinde ilk olarak ürünleri ve menüyü görmeli.

Basit ve sade menü içeriği: Sade tasarımı basit kullanımı da dâhil ederek menülerde devam ettirmek önemlidir. Örneğin ziyaretçi menüye tıkladığında; KADIN / ERKEK: pantolon, etek, elbise, ceket, mont, çorap, çamaşır, ayakkabı, terlik ve benzeri şekillerde aşırı detaylı bir kategori düzeni ile karşılaşmamalıdır. Bu kadar detay yerine kadın – erkek – çocuk ayrımını yapıp içerik olarak da “alt giyim, üst giyim, spor giyim, aksesuar gibi daha genel ve amaca uygun kategori başlıkları tercih edilmelidir.

Arama çubuğu: Ziyaretçiler binlerce ürün arasında tek tek gezinmek, hepsini incelemek zorunda bırakılmamalıdır. Site arama çubuğu eklemek, ziyaretçinin nokta atışı yapmasını sağlar. Ayakkabı almak isteyen bir ziyaretçi, arama motoruna örneğin ‘spor ayakkabısı’ şeklinde bir kalıp yazarak sonuçları listeleyebilir.

Filtreleme sistemi: Kategorideki yüzlerce, binlerce ürünü bütçeye göre filtrelemek, listeyi ucuzdan pahalıya veya pahalıdan ucuza göre listeleyebilmek alışverişin daha hızlı ve etkili olmasını sağlar.

Hızlı ödeme sistemi: İstatistikler bir web sitesinde ödeme sisteminin çok uzun ve karmaşık adımlardan oluşmasının alıcıyı satın almaktan vazgeçirdiğini göstermiştir. Ziyaretçi sepetindeki ürünleri satın al dedikten sonra hızlıca ödeme aşamasına gelmelidir.

Üyelik alternatifi: Hızlı, basit ve işlevsel olmak adına ziyaretçinin işini kolaylaştırmak gerekiyor. Bu yüzden ziyaretçinin siteye üye olmasını zorlamak yanlıştır. “Üye olmadan devam et” gibi bir seçeneğin olması kişinin satın alma kararını olumlu etkiler.

Blog sayfası: Açılan e-ticaret sitesinin ilgi görmesi ve devamlılık sağlaması için blog sayfası açmak, düzenli yazılar paylaşmak, arama motorlarına yönelik SEO çalışmaları gerçekleştirmek site başarısını artırır.

15 Aralık 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link