E-Ticaret Nedir? Dijital İşletme Devralmak Mantıklı Mı? | devrediyorum.com

E-Ticaret Nedir? Dijital İşletme Devralmak Mantıklı Mı?

E-Ticaret Nedir? Dijital İşletme Devralmak Mantıklı Mı?

E-Ticaret Nedir? Dijital İşletme Devralmak Mantıklı Mı?

 

E-Ticaret, elektronik ticaret şeklinde açılıyor. Elektronik ticaret; elektronik ağ üzerinden yani internet üzerinden ürün ve hizmet alışverişini ifade ediyor. Kısaca e-ticaret dediğimiz bu sistem; küçük, orta ve büyük tüm işletmeler için ideal bir satış platformudur. Özellikle de işletmelerini büyütmeye çalışan küçük ve orta ölçekli işletmeler, ürün ve hizmetlerini daha çok kişiye ulaştırmak, satışlarını yükseltmek için e-ticareti seçiyor. E-ticaret; işletmeden müşteriye, müşteriden müşteriye, işletmeden işletmeye şeklinde uygulanabiliyor. Peki, işletme devralmada fiziki bir işletmedense sanal hizmet veren bir işletmeyi devralmak mümkün mü? Mümkünse mantıklı mı? Evet, mümkün ve mantıklı! E-ticaret sistemi oluşturmak veya mevcut bir sistemi devralmak birçok avantajı beraberinde getiriyor. Ancak devralmanın imajla ilgili bir sıkıntısı olabilir. Mevcut sisteme dair olumsuz bir yargı bulunuyorsa bunu değiştirmek için sabırla çalışmak gerekebilir. Bu detay haricinde e-ticaret yapmak güzel avantajlar getiriyor. Öncelikle yeni başlayanlar için kolayca kullanabilecekleri hazır ticaret sistemleri bulunuyor.

E-ticarette başarılı olmak için gereken altın kural Pazar piyasasını takip edip, ihtiyaçları belirlemektir. Sezonun gözde ürünü, insanların arayıp da bulamadığı ürünler, çözüm odaklı ürün satışları kısa sürede fark edilmeyi sağlar. Fiziki bir işletmesi olanlar da yeni bir sistem kurarak dijital dünyada var olabilir. Dünyaca ünlü markalar bile dijital satış platformlarında yer alıyor, varlıklarını sürdürmek için reklam çalışmaları yapıyor. E-ticarette başarının sırlarından biri de reklam çalışmalarıdır. Sosyal medya ve arama motoru çalışmaları uzun vadede satış grafiklerini olumlu yönde etkiliyor.  İndirim fırsatları, özel gün kampanyaları, kişiye özel fiyat avantajları, ücretsiz kargo fırsatı, hızlı teslimat güvencesi gibi çeşitli yöntemler satışlarda ivme yaratıyor.

E-ticaret sınırsız ürün satışına izin verdiğinden ve bir mekâna bağlı kalmayı zorunlu kılmadığından başarıya ulaşmamak için bir neden yok. Devralınan bir sistemi bile istenilen yerde ve zamanda takip etmek, satış çalışmaları gerçekleştirmek mümkündür. İş ahlakı, sorumluluk bilinci, yükselme arzusu e-ticaret başarısını beraberinde getiriyor. E-ticaret ile birlikte sosyal medyayı aktif kullanmak en temel davranışlardan biridir. Birçok markanın ihtiyaç duymadığı halde sosyal mecralar aracılığıyla tanıtım ve satış yaptığı unutulmamalıdır.

 

12 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link