Deneyimin Genç Girişimciler İçin Önemi | devrediyorum.com

Deneyimin Genç Girişimciler İçin Önemi

Deneyimin Genç Girişimciler İçin Önemi

 

Çoğu genç girişimci “deneyimsiz” oldukları için reddediliyor. Ne var bu deneyimde? Büyülü bir şey mi bu deneyim?

İnsanların ilk iş deneyimleri önemlidir, evet; ancak her şey değildir. Çok yetenekli bir genç girişimci, deneyimsiz olduğu için reddedilmeyi hak etmez. Eğer siz de deneyimsiz olduğunuz için bir yatırımcı tarafından reddedildiyseniz üzülmeyi bir kenara bırakın ve girişiminize başka bir yeni yatırımcı aramaya koyulun!

Peki,  genç girişimciler piyasadaki bu “deneyim duvarı”nı nasıl atlayacak? Bunun için garantili yollarımız yok ancak altın değerinde tavsiyelerimiz var. Deneyimsiz oluşunuzun önüne geçen özellikler kazanarak ya da var olan özelliklerinizi ön plana çıkararak yatırımcıları ikna edebilirsiniz.

İşte birinci yol… Kendine güvenmek!

Kendinize güvenin. Dik durun bir kere! Projenizden bahsederken kendinizden emin olun. Siz kendinizden emin olmazsanız, yatırımcı size dünden güvenmeyecektir. Yatırımcının güvenini kazanabilmek için kendinizi çok iyi pazarlamalısınız. Bu konuda imaj çok önemlidir. Şık bir takım elbise giyin, saçınız ve sakalınız özenli olsun; siz jilet gibi olun.  Konuşurken saygıyı asla elden bırakmayın ve takılmadan konuşmaya gayret edin. Biliyoruz, sunum yapmak heyecanlı bir iş. Hele kendi düşüncelerinizi hayata geçirmeye bu kadar yakın olmak çok daha heyecanlı! Ama eğer işi başarmak istiyorsanız heyecanınıza galip gelin ve bu işi alın!

İyi özelliklerinizi ön plana çıkarın.

İngilizce bilmek mi? Herkes İngilizce biliyor. Bilgisayar konusunda iyi olmak mı? Bu bir avantaj değil artık gereklilik… Herkeste olmayan özelliklerinizi ön plana çıkarmalısınız. Üniversitedeyken uluslararası bir projenin liderliğini yapmış olabilirsiniz, işte bu harika bir özellik! Yahut Korece kursuna gitmiştiniz değil mi? Eminiz Korece artık İngilizce ve Almanca’dan daha çok işe yarıyor! CV’nizi önünüze koyun ve beni farklı kılan ne diye düşününün. Bu soruya bulduğunuz cevabı yatırımcınıza yansıtın.

İstikrarlı olun.

En ufak bir sorunla karşılaşıldığında koşarak uzaklaşmak başarılı insanlara göre değildir. Evet, birçok kez reddedilmiş olabilirsiniz. Ancak deneyim kazanabilmeniz için birinin sizi işe alması şart değil mi? O halde asla umutsuzluğa kapılmayın. Kendinizi geliştirecek yolları aramaya devam edin. Mutlaka sizdeki cevhere görecek birine denk geleceksiniz!

12 Aralık 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link