Coca-Cola’nın Başarı Hikayesi | devrediyorum.com

Coca-Cola’nın Başarı Hikayesi

Coca-Cola’nın Başarı Hikayesi

Coca-Cola’nın Başarı Hikayesi

Bazı şirketler, küçük bir fikir ile doğup doğru stratejiler ile günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olabiliyor. Coca-Cola ise bunun en güzel örneklerinden biri. 1886’da icat edilen Coca-Cola, günümüzde saniyede 8000 şişe tüketim ile dünyanın en çok tüketilen meşrubatı olma özelliğini taşıyor.

John Pemberton, mide hazmını kolaylaştırmak için bir şurup yapmaya karar verdi. 8 Mayıs 1886’da Eczacı Dr. John Pemberton, ABD’nin Georgia eyaletinin Atlanta kentinde, pirinç bir çaydanlıkta, ferahlatıcı ve lezzetli bir içecek yaptı. Yaratmış olduğu bu içecek, insanlarda rahatlatma ve ferahlatma gibi etkiler gösterdiği için rağbet görmeye başladı. Ardından bu şurup 5 cent fiyat ile satılmaya başlandı.

Zarar edilse de, Pemberton vazgeçmedi

John Pemberton, hazmı kolaylaştırmak için ürettiği bu şuruptan günde ancak 5-6 adet satabiliyordu. Şurup zaman ile ilgi görmeye başlayınca satışlar artmaya başladı. Bu artışların ardından Pemberton’un muhasebecisi olan Frank Robinson, ilacın biraz değiştirilmesini önerdi. Bu önerinin ardından şurup değişikliğe uğradı ve adı Coca-Cola oldu.

Zamanla Coca-Cola artık sadece Pemberton’un sattığı değil, çeşitli büfelerin de sattığı bir içecek haline geldi. Satışlar fena olmasa da bu zaman diliminde satıştan zarar edildi. Ancak Pemberton vazgeçmeyip herhangi bir kâr beklemeden satmaya devam etti.

Pemberton pes etmediği için zamanla o içecek bir şirket haline dönüştü ve yüksek derecede kâr elde edilmeye başlandı.

Coca-Cola logosunun tasarlanması

Pemberton’un muhasebecisi, aynı zamanda arkadaşı olan Frank Robinson Coca-Cola’nın bu markalaşma sürecinde bir logo olması gerektiğini düşünüyordu. Bu düşüncesini uygulamaya geçiren Robinson, Coca-Cola’nın o günden günümüze gelen logosunu tasarladı. Tasarlamış olduğu logo insanlar tarafından da beğenildi ve kabul edildi.

Doğru reklam stratejisi izlenmesi

Coca-Cola, ilk reklamını 1886 yılında The Atlanta Journal’de yayınladı. Bu ilanda içeceğin oldukça serinletici olduğunun üzerine basılarak insanların ilgisi çekildi. Coca-Cola günümüzde de serinletici olduğu üzerinden reklamlarına devam etmektedir.

Yerel gazeteler dışında da duvarlarda, otobüslerde, tiyatrolarda ve aklınıza gelebilecek çoğu yerde Coca-Cola reklam yaparak adeta şirketin adını insanların kafasına kazıdı. Doğru bir reklam stratejisi izleyen Coca-Cola bunun pozitif sonuçlarını da fazlası ile almış durumda.

Günümüzde

  • Dünya nüfusunun %94’ü Coca-Cola’yı tanımaktadır.
  • Her saniyede yeryüzünde 8000 şişe Coca-Cola tüketilmektedir.
  • Coca-Cola’nın marka değeri yaklaşık olarak 80 milyar dolardır.
  • Coca-Cola 140 farklı ülkede 6 milyara yakın insan tarafından tüketilmektedir.
1 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link