Borsa’da Hangi Sektöre Yatırım Yapmalı? | devrediyorum.com

Borsa’da Hangi Sektöre Yatırım Yapmalı?

Borsa’da Hangi Sektöre Yatırım Yapmalı?

 

Borsada yatırımcı olmak, yalnızca hisse senedi alım ve satım işleminden ibaret değildir. Siz bir hisse senedi aldığınızda, hisse senedinin ait olduğu şirkete ve o şirketin bulunduğu sektöre yatırım yapmış olursunuz. Eğer hisse senedi yatırımı yapıyorsanız, bu işte karla çıkmanız gerekiyor. Bu sebeple iyi bir firma ve sektör analizi yapmalısınız.

Borsada hangi sektördeki şirketlere yatırım yapmak avantajlıdır?

Hisse senedi alacaksanız, şirketin hangi sektörde olduğuna bakmalı ve o sektörün ne kadar popüler olduğunu görmelisiniz. Artık eskisi kadar popüler olmayan bir sektördeki şirkete yatırım yapmak demek ölü yatırım yapmak demektir. Böyle şirketlere yatırım yapmak risklidir. Daha az kazandıkları için yatırımcılarına da daha az kazandırırlar; hatta zarar ettirebilirler.  Başka sektörlerde sürekli değer kazanan ve daha çok getiri getirecek olan şirketler vardır. Bu nedenle yatırım yapmadan önce iyi bir sektör araştırması yapmak gerekiyor.

Hangi sektörlerin yükseldiğini öğrenebilmek için sürekli gündemi takip etmelisiniz. Sadece gündemi takip etmek de çoğu zaman yeterli değildir. Borsa, finans ve ekonomi alanında okumalar yapmalısınız. Teorik altyapının üzerine pratiği oturttuğunuz zaman başarıya ulaşabilirsiniz. Ve kesinlikle hakim olduğunuz sektöre yatırım yapmalısınız. Eğer havayolu taşımacılığı sektöründen uzaksanız, gelişmelerden haberdar değilseniz; o sektörden bir şirkete yatırım yapmaktan uzak durun. Ancak bu sektörden bir şirketin çok değerleneceğine dair duyumlar aldıysanız, araştırmaya başlayın. Hiç anlamadığınız bir sektöre yatırım yapmak, kar zarar durumunu kaderin ellerine bırakmak olur.

Her sene başında ve sene sonunda, sektöre ait veriler yayınlanıyor. Sektörlere ait bu verileri inceleyerek bilgi edilebilirsiniz. Finansal okur yazarlığını iyi derecede değilse, bu verilere dair yazılmış çeşitli analiz ve yorumlara erişebilirsiniz. Birçok finans ve ekonomi bloğunda bu tarz analizler bulmak mümkün.

Ancak sektördeki gelişmeler şirketin değer kazanması için yeterli değildir. Sektörde çok olumlu gelişmeler olmasına rağmen şirket değer kaybedebilir. Bu nedenle şirketin finansal raporlarını da iyi incelemek gerekir. Şirketler belli aralıklarla bilanço yayınlarlar, bunları ve finansal denetim raporlarını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Halka açık şirketin bahsettiğimiz verilerine internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

25 Aralık 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link