Borsa Nedir? | devrediyorum.com

Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

Borsayı en basit şekilde anlatmak istersek, alıcıların ve satıcıların bir araya geldiği bir pazar olarak nitelendirebiliriz. Alıcılar ve satıcılar arasında, hisse senedi, emtia senedi, tahviller, bonolar gibi çeşitli borsa araçları el değiştirmektedir. Biz bu piyasaya, finansal piyasalar diyoruz. Hisse senetlerinin ve emtia senetlerinin değerlendiği finansal piyasalarda fiyat, arz ve talep dengesine göre belirlenir. Eğer bir şeye olan talep yüksekse, onun fiyatı artar. Bu, hisse senetleri için de geçerlidir.

Borsada alım ve satım işlemleri elektronik bir ortamda gerçekleşmektedir. Alım yapacak kişiler aracı kurumlar aracılığı ile alım yapabilirler. Bu aracı kurumlar ise bankalardır. Bir örnek vererek durumu açıklayalım. Bir bankada yatırım hesabı açtırırsanız, borsada rahatlıkla alım satım işlemi yapabilirsiniz. Öncelikle yatırım hesabınıza bir miktar para yatırmanız gerekiyor. Ardından hisse senedini alacağınız şirkete karar vermelisiniz. Borsa İstanbul’daki tüm şirketler anonim şirkettir. Şirketi seçtikten sonra bankanızın mobil uygulaması aracılığı ile ya da direkt internet şubesinden alım emri verebilirsiniz. Hangi hisse senedinden kaç tane alacağınızı belirleyebilirsiniz. Banka sizden bir miktar komisyon almak dışında para almayacaktır.

Borsa Gerçekten Kazandırıyor Mu?

Herkesin aklında bu soru var: Borsa oynamak gerçekten para kazandırıyor mu? Evet, borsada yapılan işlemler ile çok büyük miktarlarda paralar kazanmanız mümkün. Ancak bu ilk seferde ne yazık ki mümkün olmaz. Borsa, sağlam finans bilgisi gerektiren bir konudur. Beklenen değerlerin analizi iyi bir şekilde yapılmalıdır. Hangi kağıdın değerleneceğini, hangi kağıdın zarar ettireceğini iyi hesap edip ona göre alım ya da satım emri vermeniz gerekiyor. Borsaya kesin para kazanırım düşüncesi ile girerseniz bu yanlış bir düşünce olur. Çünkü zamanla borsa konusunda yetkin hale gelirsiniz, bu birden olmaz.

Borsaya Ne Kadar Para İle Girmek Gerekir?

Borsaya ne kadar para ile gireceğinizin bir önemi yoktur. 3 liraya da hisse senedi var 150 liraya da… Mühim olan sizin kendinize bir strateji belirlemeniz. Hangi hisse senedini hangi seviyede almanız gerektiğini ve hangi seviyede satmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Ondan sonra bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

13 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link