Bir Meslekte Uzmanlaşmak | devrediyorum.com

Bir Meslekte Uzmanlaşmak

Bir Meslekte Uzmanlaşmak

Bir Meslekte Uzmanlaşmak

Ülkemizde ve küresel yaşamda kişiler eğitim aldıkları mesleklerde daha yetkin ve uzman olabilmek için akademik ve alaylı eğitimlerle kendilerini geliştirmeye çalışıyor. Diğer yandan piyasalar gün geçtikçe büyüdüğünden ve geliştiğinden meslek sahiplerinden çok daha fazla şey bekleniyor. Bu doğrultuda kişilerin eğitim aldıkları, tecrübe sahibi oldukları alanda kendilerini sürekli yenilemeleri şart. Meslekte beklentileri karşılamanın yolu ise uzman seviyesine ulaşmak anlamına geliyor. Mesleki uzmanlık uzun vadede büyük başarı ve kazanç getiriyor. Ancak mesleki uzmanlığın süreci zahmetli ve masraflıdır. Yine de kişiye verdiği saygınlık ve itibar nedeniyle getirisi çok oluyor. Bir mesleği sıfırdan öğrenip o meslekte aranılan isim haline gelmek kişiyi maddi – manevi tatmin ediyor. Bu yüzden bu süreçte sabırlı olmak, işin inceliklerini öğrenmek gerekiyor. Özellikle iş alaylı şekilde öğrenecek olanlar, önce teorik sonra ise uygulamalı olarak tüm mesleğe hâkim olmalıdır.

Meslekte uzmanlaşmak için bilinmesi gereken temel unsurlar şöyledir;

Zaman: Bir meslekte uzmanlaşmak için harcanan saat 10 saat olarak belirlenmiştir. Elbette spesifik bir saat verip bu zamanı doldurmak yetmeyebilir. Kaliteli zaman ayırarak işi tüm yönleriyle ele almak, tecrübe etmek önemlidir. Boş kalan zamanlarda işe eğilip seviye yükseltmeye çalışmak uzun vadede başarı getirmez aksine zaman kaybı yaşanmasına sebep olur.

Emek: Emek olmadan yemek olmaz derler. Bu sözü hayatın her alanında kullanmak mümkündür. Uzmanlık için istek, zaman ve para elbette önemlidir ama ciddi anlamda emek sarf edecek manevi güç de önemlidir. Neticede uzman seviyesine yaklaştıkça kariyer basamaklarını çıkmış olursunuz. Ek eğitimler, ek işler, ekstra para gibi unsurlar bu süreçte kişilerin ihtiyacı haline gelecek.

İlgi ve uyum: Bir mesleğe yeterince ilgi duymak, sevmek dahası ömür boyu aynı işi tutkuyla yapacak olmak uzmanlığın yolunu açar. Kişi eğer mesleğini severek değil de mecburiyetten yapıyorsa uzmanlık kolay elde edebileceği bir şey olmaz. Mesleğe uymak ve sevmek uzmanlık çalışmalarında kişiyi motive eder.

Meslekte uzmanlaşmak bir ömür boyu sağlam kazanç ile birlikte yeni iş olanakları getirir, kişiye prestijli bir kimlik kazandırır.

1 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link