Bill Gates Kimdir? | devrediyorum.com

Bill Gates Kimdir?

Bill Gates Kimdir?

Bill Gates Kimdir?

Bill Gates, 1955 yılının 28 Ekim’inde ABD’de dünyaya gelmiştir. Amerikalı girişimci, iki kişiden oluşan yazılım şirketini bir dünya devi haline getirmeyi başarmıştır.

Annesi öğretmen, babası avukat olan Gates; daha 12 yaşındayken özel bir okulda verilen bir bilişim kursuna gitmeye başladı. Okuldan arkadaşı olan Paul Allen ile zamanlarının çoğunu bilgisayar programları ile ilgilenmekle geçiriyorlardı. Bir şirketin bilgisayarlarını ücretsiz kullanabilmek için yazılımlardaki hataları buluyorlardı. Bu şekilde uzmanlaşan Bill Gates ve Paul Allen, ilk şirketlerini kurdular. Bu şirket hemen 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates, bunun ardından staj yapmaya başladı, daha sonra da babasının isteği üzerine Harvard’da hukuk üzerine eğitim almaya başladı.

1970’li yıllarda kişisel bilgisayarlar henüz çok gelişmemişti ve yaygın değildi. Bill Gates, kendini bu alana yönlendirdi ve kişisel bilgisayarlar için yazılım tasarlayan ilk işletmelerden birinin sahibi oldu. 70’li yılların sonuna doğru Apple, Tandy ve Commodore gibi kişisel bilgisayar üreten şirketler ile anlaşmalar imzaladı. 1978’de uluslararası pazara açıldı. 1979’a gelindiğinde, Bill Gates sadece 13 çalışanıyla 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi.

1980’li yıllarda MS-DOS (Microsoft Disc Operating System – Diskli İşletme Sistemi) satış rekorları kırarak Microsoft’u tarihe kazıdı. 80’li yılların ortasında şirketin artık 1.000 çalışanı vardı. Avrupa’ya şubeler açılmaya başlandı. Multiplan Çizelge Hesap Programının ardından ilk defa fare kullanmayı gerektiren bir yazı işletme sistemi piyasaya sürüldü: Word. Word Avrupa’da çok satıldı. Ancak Amerika’da karşısında güçlü rakipler vardı. Yine de zamanla başarıya ulaştı.

Windows’u geliştirmek için çabalara 1985 yılında başlandı. Windows piyasaya sürülürken çok başarılı bir pazarlama kampanyası izlendi. Bill Gates, adım adım zirveye yürüyordu. 1993 yılına geldiğimizde artık Bill Gates şüphesiz piyasanın liderliği koltuğuna oturmuştu. Şirkete ait değerler ise şöyleydi: yıllık ciro: 36 milyar dolar; borsa değeri: 140 milyar doların üstünde.

2006’a Forbes’a göre, Bill Gates’in kişisel serveti toplam 50 milyar dolar. Bill Gates’in malvarlığı bizi ilgilendirmez, ancak başarısı dünyada ve tüm zamanlarda konuşulacak. Bedava bilgisayar oynama tutkusu ile başlayan macera, peşine milyar dolarları takarak devam ediyor.

14 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link