Başarıya Giden Yaşamlar - Elon Musk | devrediyorum.com

Başarıya Giden Yaşamlar – Elon Musk

Başarıya Giden Yaşamlar – Elon Musk

ELON MUSK HAYATI

 

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pretoria’da doğmuştur. Uzak Keşif Teknolojileri Şirketi SpaceX’in kurucusu olan Musk, daha öncesinde isminden oldukça söz ettiren girişimler olan Tesla Motors ve Paypal’ın da kurucu ortakları arasında yer almaktadır. Şu an ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Musk’ın daha önce Queens Üniversitesinden ayrılıp Pennsylvania Üniversitesinde ekonomi ve fizik alanlarında lisans eğitimi aldığı bilinmektedir.

 

Elon Musk’ın Çocukluk ve Gençlik Dönemleri

 

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde dünyaya gelen Musk, 12 yaşındayken kendi kendine çalışarak yazılım programlama ve kodlama alanlarında kendini geliştirdi. Bu yaşlarda Blastar adı ile kendi oluşturduğu uzay oyununu satmaya başladı. Bu dönemlerde ilk satış tecrübelerine başlayan Musk, Blastar adlı uzay oyunu projesinden 500 Dolar gelir elde etti. İnsanların kendi ilgi alanlarına yöneldiği takdirde başarılı projeler oluşturabileceği ve hayalleri doğrultusunda hareket ettiğinde daha iyi yere gelebileceğini bu ilk tecrübesi ile bizlere gösteren Musk’ın hayatında daha birçok sıra dışı şey bulunuyor. 17 yaşında Güney Afrika Ordusuna çağrılan Musk’ın bu dönemde ABD hayranlığı ve ABD’ye taşınma isteği başladı. Güney Afrika Ordusunun genel olarak siyahi insanları bastırmaya çalışması Musk’ın görüşlerine aykırı bir konumdaydı ve bu dönemde ABD’yi muhteşem bir yer olarak tanımlıyordu.

 

Elon Musk’ın Üniversite Hayatı

 

1992 yılında Queen’s Üniversitesine giren Musk burada iki yıl eğitim aldıktan sonra Kanada’dan ayrılarak Pennsylvania’ya taşındı. Pennsylvania Üniversitesinde lisans düzeyinde işletme ve fizik eğitimi aldı. İşletme okurken farklı bir ana dal seçerek Ekonomi alanında diplomasını alan Musk, bu dönemde Fizik ana dalında yan dal programına katıldı ve oradan da diploma aldı. Sürekli idealleri peşinde koşan Musk, Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak istediği için Kaliforniya’da bulunan Silikon Vadisine taşınsa da doktora eğitimini tamamlayamadı. Doktora eğitimini tamamlayamaması herkese başarısızlıkmış gibi gelse de aslında fizik alanında büyük buluşlara imza atmış Edison, Tesla, Steve Jobs ve Bill Gates gibi isimlerin görüşleri Musk’ın gelecek beklentilerini ve çalışma alanlarını oluşturdu. Musk’a göre insanlık için ve insanlığın geleceği için internet, uzay ve temiz enerji alanlarında çalışmalar yapılması gerekiyordu. Gençlik döneminde bu tespitleri yapan Elon Musk’ın gelecekteki çalışma ve kariyer planları da bu bağlamda şekillendi.

 

Elon Musk’ın Kariyer Hayatı

 

Doktora eğitimini bırakmasına neden olan Zip2 projesi Elon Musk’ın kardeşi ile başladığı projelerden biridir. Bu proje 1999 yılında Compaq’ın Alta Vista birimi tarafından 307 milyon dolar nakit karşılığında ve 34 milyon dolarlık hisse senedi karşılığında satın alındı. Musk’ın sağladığı en büyük ilk proje olan bu proje sonrasında Paypal ile çalışmaya başladığı görülmektedir.

 

Paypal Dönemi

 

Çevrimiçi finansman ve ödeme servislerinin ilki olan Paypal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Musk, burada Paypal’ın gelişmesi için çalışmalarda bulundu. Musk’ın bu çalışmalara heveslenmesinde ise çevrim içi aktarma ve P2P teknolojisine olan inancı rol alıyordu. İlk dönemlerde X.Com olarak var olan proje 2001 yılında isim değiştirip Paypal adını aldı. Bu proje bağlamında Musk’ın paypaldaki küresel ödeme sistemi ve çekirdek finansla tekliflerin ayrılmasındaki rolünün büyük olduğu bilinmektedir. Hızlı bir şekilde gelişim gösteren ve büyüyen proje 1,5 milyar dolarlık bir hisse senedi karşılığında e-bay tarafından satın alındı.

 

Spacex Dönemi

 

Elon Musk’ın üçüncü şirketi olan Spacex, Haziran 2002 yılında kuruldu. Uzay ve malzeme bilimlerine odaklanan bu şirket özellikle roket teknolojisi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Burada fırlatma teknolojisinden yararlanarak uzay araçları üreten Musk’a ait şirketin Falcon1 ve Falcon 9 adında iki tane roketleri ilk projeleri arasında yer almaktadır. Şirketin ilk uzay aracı ise Dragon ismi ile bilinmektedir.

 

Bu şirkette NASA tarafından birçok ödüle tabi tutulan Musk’a göre uzayı keşfetmek insanlığın bilincini genişletmek için önemlidir. Projeleri arasında 10-20 yıl aralığındaki bir süreçte Marstaki yaşamı keşfetmek ve buradaki iskanı mümkün kılmak da bulunan Musk’ın şirketi Uzay İstasyonuna araç gönderen ilk ticari şirkettir.

 

Tesla Motors

Elektrikli araçlarla ilgilenen bir şirket olan Tesla Motors’un ortak kurucularından olan Elon Musk, bu şirketin ürün tasarım başkanlığını da yapmaktadır. İlk olarak elektrikli spor araba üreten Tesla Motors, kitlesel pazarda bulunan müşterilere uygun fiyatlarla araçlar satmayı hedeflemektedir.

17 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link