Başarısızlıklarla Başa Çıkmanın 6 Yolu | devrediyorum.com

Başarısızlıklarla Başa Çıkmanın 6 Yolu

Başarısızlıklarla Başa Çıkmanın 6 Yolu

Başarısızlıklarla Başa Çıkmanın 6 Yolu

İnsanlar çoğu zaman ilk denemelerinde başarısız olurlar. Başarısızlık elbette herkes için kötü bir şeydir ancak baş edilmeyecek bir şey değildir. Yaşadığınız başarısızlık sonucu bu durumu bir uğursuzluk yerine sizi motive edecek bir olay gibi görürseniz, yaşadığınız başarısızlığı başarıya çevirebilirsiniz. Çünkü yaşadığınız başarısızlıkların, ders almanız gereken tecrübeler olduğunu fark etmeniz gereklidir. Bu yazımızda başarısızlıklarla başa çıkmanın yollarını sizler için anlattık.

Başarısızlıklarınızdan ders çıkarın.

Yaşamış olduğunuz başarısızlıklarınızı analiz edip bunlardan ders çıkarmak, çabanızı ve zamanınızı boşa harcamadığınız anlamına gelir. Çünkü yapmış olduğunuz hatanın farkına varacak ve bir daha o hatayı yapıp aynı başarısızlıkları yaşamayacaksınız. Bunun sonucunda da daha deneyimli ve daha akıllı biri olacaksınız.

Duygularınızı gizlemeyin.

Bir konu ile ilgili zora düştüğümüz ve başarısız olacağımızı düşündüğümüz zaman bunu kendi içimizde çözmek yerine istemesek bile başkalarının fikrine danışmak olaya farklı açılardan bakmamızı sağlayacaktır. Bu durumda düşüncemizi değerlendirecek ve başarısızlığa uğrasak bile neyi yapmamız gerektiğini anlayabileceğiz.

Her zaman hali hazırda bir planınız olsun.

Bir işe başladığınız zaman her zaman bir b planınız bulunsun. Çünkü işi yapmaya devam ederken başarısızlığa uğrasanız bile en başta düşündüğünüz b planını devreye sokabilir ve bu sayede başarısızlıktan kurtulabilirsiniz.

Sizden önce başarısız olan insanlar aklınızda olsun.

Günümüzde başarılı olan insanlar ve hatta ilham aldığınız insanların çoğu hayatlarının bir bölümünde başarısızlık yaşamış insanlar. Başarısızlık sizin bu konu ile ilgili olan cesaretinizi kırabilir. Ancak böyle bir durum gerçekleştiğinde sizden önce başarısız olan ve pes etmeyip başarılı olan insanlar aklınıza gelebilir. Bu sizin motivasyon kaynağınız olacaktır.

Uzun vadeli düşünün.

Unutmamalısınız ki bir iş bir gecede başarıya ulaşmayabilir veya bir yeteneğe bir gecede sahip olamayabilirsiniz. Böyle olumsuzluk yaşadığınızda da başarısız olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak doğru beklentiler ile kurulmuş amaçlar doğrultusunda kısa vadede olmasa da uzun vadede başarıyı sağlayabilirsiniz.

Başarısızlık yaşadığınız zaman bunun yasını tutmak ve değerlendirmek için kendinize izin verin.

Başarısızlık yaşadığınız zaman, başarısızlığın etkilerinden kurtulmak için kendinize izin verin. Ancak verdiğiniz bu iznin süresini mutlaka baştan belirleyin. Yoksa rahata alışabilir ve o işe devam etmekten vazgeçebilirsiniz. Bu süre boyunca başarısızlıklarınızdan dersler çıkarmalı yani onları kucaklamalısınız. Bu ilerlemenize yardımcı olacaktır.

12 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link