Başarılı Bir Hayat için 5 Adımda Öz Disiplin Sağlama Yolları | devrediyorum.com

Başarılı Bir Hayat için 5 Adımda Öz Disiplin Sağlama Yolları

Başarılı Bir Hayat için 5 Adımda Öz Disiplin Sağlama Yolları

Günümüzde başarıyı yakalamanın ve bu başarı sürdürebilmenin en önemli şartlarından biri; öz disiplini sağlamaktır. Öz disiplin kavramını anlamak için öncelikle ‘’disiplin’’ kavramını anlamak gereklidir. Disiplin, insanın örgütlü ve düzenli çalışmasının bir ögesidir ve ‘’davranışları kurallara göre belirlemek ve gerçekleştirmek’’ olarak tanımlanabilir. En kısa tanımı ile öz disiplin ise insanın amaçları doğrultusunda duygularını, arzularını ve davranışlarını kontrol edebilmesidir. Bu yazımızda, başarının temel anahtarı olan öz disiplini sağlamanın yollarını 10 madde ile sizler için özetledik.

Hedefinizi belirleyin.

Kuşkusuz belli bir hedef olmaksızın bir iş yapmak boşa kürek çekmeye benzer. Mantık çerçevesinde belirleyeceğiniz hedef size motivasyon sağlayacaktır. İnsan yalnızca yapmak istediklerini gerçekleştirdiğinde mutlu olur. Bu yüzden belirlediğiniz hedefi gerçekleştirmek için bu süreçte duygularınızı ve davranışlarınızı kontrol altına almanız ile öz disiplininizi sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Kendinizi iyi tanıyın.

Öz disiplininizi sağlamak için bulunduğunuz durumu değerlendirmeli ve kendi analizinizi yapmalısınız. Eğer bulunduğunuz noktayı objektif bir şekilde tespit ederseniz, ileriyi görme şansını elde ederseniz ve bu doğrultuda kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Pozitif düşünmenin gücünü keşfedin.

Bitirmeniz gereken bir çalışmanız veya değiştirmeniz gereken bir alışkanlığınız varsa bir paragraf dahi yazsanız veya değiştirmeye çalıştığınız şey için en ufak bir şey yapsanız bile hiçbir şey yapmamaktan daha iyi olduğunu unutmayın. Eğer her zaman amacınız için rahatınızdan ödün verip başlama alışkanlığı kazanırsanız, her zaman başarıyı yakalayabilirsiniz.

Hayatınızdaki her şeyin bir gecede değişmeyeceğini unutmayın.

Eğer geçmişte öz disiplin sağlama ile ilgili sorunlar yaşadıysanız bunun bir gecede düzeleceğini ve sabah uyandığınızda öz disiplininizi sağlamış şekilde uyanacağınızı düşünmeyin. Bunun yerine her gün kendinize küçük küçük disiplinler sağlayarak sonunda bütüncül bir disipline sahip olabilirsiniz. Bir anda kendinize büyük disiplinler koyarak kendinize işkence etmeyin.

Kendinize zaman ayırmayı ve kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

Disiplin diye diye kafanızı bu konuyla bozmayın. Kısa sürede tükenmemek ve daha yüksek verim almak için ara sıra kendinize küçük izinler verin. Bu izinlerinizde de kendinize zaman ayırıp hoşlandığınız aktiviteleri gerçekleştirin.

10 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link