BAŞARILI BİR CV NASIL HAZIRLANIR? | devrediyorum.com

BAŞARILI BİR CV NASIL HAZIRLANIR?

BAŞARILI BİR CV NASIL HAZIRLANIR?

 

Günümüzde, özellikle iş hayatındaki güçlü rekabet ortamı ile bir kişinin alınacağı bir işe bile yüzlerce kişinin başvurduğuna sık sık denk geliriz. Böyle zor şartlar mevcut iken, işe başvuru yapacak iseniz hazırlayacağınız özgeçmişiniz, mülakata çağırabilmeniz için tek şansınızdır. Eğer CV’nizi ne kadar başarılı ve özenli bir şekilde hazırlarsanız, işe çağrılma ihtimaliniz o kadar yükselecektir. Etkili bir CV hazırlamak istiyorsanız, yeteneklerinizi başvurduğunuz işe uygun şekilde uyarlamanız gerekmektedir.

1)           İlgi uyandırıcı bir ön yazı ile başlayıp temelleri sağlam atın

‘’İş için neden ben doğru kişiyim?’’ sorusunu güzel ve net bir şekilde cevapladığınızdan emin olun. Çünkü yazacağınız ön yazı büyük ihtimalle, karşı tarafın okuyacağı ilk şeydir. Ön yazınız, okuyanın sizi daha fazla tanımak isteyeceği şekilde net ve okuyanın ilgisini çekebilecek şekilde olmalıdır.

2)           İyi bir sunum her zaman önemlidir

Başarılı bir CV, anlaşılır olmalı ve bir o kadar da göze hitap etmelidir. Doldurduğunuz tüm alanlar göze hoş gelmeli ve belli bir düzen içinde olmalıdır. Eğer CV’nizi posta yolu ile göndermeyi düşünüyorsanız, CV’nizi zarfa koyarken buruşturmamaya dikkat edin.

3)           Hazırlayacağınız CV, 2 sayfayı geçmemelidir

Özgeçmişinizi okuyan karşı taraf, bilgileri incelerken herhangi bir çelişkiye düşmemelidir. Bu yüzden lafı dolandırmadan kendinizi en net şekilde anlatabilecek şekilde ve her noktayı kapsayacak şekilde hazırlamalısınız. Tüm bu bilgilerinizi 2 sayfaya rahatça sığdırabilirsiniz. Yapılmış olan çeşitli araştırmalara göre, işe alım uzmanlarının bir CV’ye ortalama yoğunlaşma süreleri 6 saniyedir. Durum böyle iken, sayfalar dolusu uzun bir şekilde CV hazırlamak sizin dezavantajınıza olacaktır.

4)           Sahip olduğunuz yetenekleri ve kendinizi dürüst bir şekilde övün

Gerçeği tam anlamı ile yansıtan CV’ler, en başarılı CV’lerdir. Genellikle her CV’de bulunan ‘’Yetenekler’’ bölümüne, gerçek anlamda sahip olduğunuz yetenekleri sıralayın. Örneğin; yabancı dilinizin iyi olması, takım çalışmasına uygun olmanız veya iletişim becerileriniz gibi. Sahip olduğunuz yetenekler ile rakiplerinizden çok yüksek bir şansa sahip olabilirsiniz.

5)           İlgi alanlarınızı bilerek, bunu başvurduğunuz işin istediği özelliklere göre uyarlayın

‘’Hobiler’’ bölümü altına, başvurduğunuz işe uygun olan ilgi alanlarınızı ve uğraşlarınızı sıralayın. Geçmişte, örneğin üniversite zamanlarınızda bir dergi çıkardıysanız veya bir spor takımında bulunduysanız bunları mutlaka belirtin. Bunlar size puan kazandıracaktır.

22 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link