Başarı Getiren Müzakere Teknikleri | devrediyorum.com

Başarı Getiren Müzakere Teknikleri

Başarı Getiren Müzakere Teknikleri

Müzakere; karşılıklı iki kişinin çıkarları koruma doğrultusunda birbirini ikna etme, orta yolu bulma yoludur. Müzakerelerde başarılı olmak için herkes farklı taktikler kullanır, çıkarlarını korumak ve ikili tartışmalarda, sözleşmelerde kaybetmemek için müzakerecilik konusunda etkili adımlar atmak gerekiyor. İşletmecilikte, iş anlaşmalarında, sözleşmelerde, fikir tartışmalarında sıklıkla ihtiyaç duyulan müzakerecilik için başarı sağlayacak ipuçları var. İşte o ipuçları;

Karşı tarafı anlama, değerlendirme

İyi bir müzakereci dinlemeyi bilmelidir. Dinlemek kazanmanın tüm ipuçlarını verir. Karşı tarafı iyi gözlemleyip dinlediğinizde, bakış açısını öğrenebilir, bir sonraki görüşünü tahmin edebilirsiniz. Karşınızdaki kişinin genel mantığını kavradıktan sonra savunmanızı buna göre yeniden kurup başarıyı yakalayabilirsiniz.

Ön hazırlıklar

Anlaşma öncesinde birtakım ön hazırlıklar yapmak gerekiyor. Örneğin anlaşacağınız kişiyi daha yakından tanımaya çalışabilirsiniz. Web sitesi, basında varsa yayınlanmış haberler, kurumsal çalışmalar, piyasadaki konumları size müzakere öncesinde hazırlıklı olmanızı sağlar. Eksik bilgi ile bir görüşmeye başlamaktansa tamamen bilgili, hazırlıklı olmak her zaman avantaj kazandırır.

Profesyonel ve soğukkanlı tavır

Müzakerelerin içeriği genellikle çekişmeli, bazen ise tartışmalar yaşanır. Tartışma anında soğukkanlı olan, profesyonel tavrını elden bırakmayan kişi genel olarak kazanan taraf oluyor. Her iki tarafın da öfkeli olduğu bir tartışmada anlaşmak tek seferde mümkün olmayabilir.

Anlaşma içeriğini analiz etme

Anlaşmalarda durumu çok yönlü analiz etmek şüphesiz ki müzakerenin daha pratik olmasına zemin hazırlıyor. Örneğin anlaşmak üzere bir araya geldiğiniz kişinin açısından anlaşma nasıl görünüyor, avantajları neler, müzakere sonucunda avantajlı kişi kim olacak, işin maddi yönü nasıl sonuçlanacak gibi birçok detayı derinlemesine analiz edip savınızı oluşturmalısınız.

Anlaşmadan çekilme ihtimali

Anlaşmalar her iki tarafın da çıkarını gözetmek üzerine kurulur. Kötü niyetli ve fırsatçı durumlarda ise satır aralarında taraflardan birinin zor durumda kalacağı veya dezavantajlı olacağı maddeler yer alabilir. Müzakere esnasında zorunluluk hissi olmamalı ve gerektiğinde anlaşmadan vazgeçebilmelisiniz. Bazen böyle durumlarda taraflar blöf yaparak istediğini elde edebiliyor. Tek alternatifin bu anlaşma veya müzakere olmadığı bilinmelidir. Müzakereler karşı tarafı anlama, keşfetme görüşmeleridir. Olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanır.

6 Mart 2019 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link