Az Parayla Yatırım Yapmak | devrediyorum.com

Az Parayla Yatırım Yapmak

Az Parayla Yatırım Yapmak

 

Genç yaşlarda yatırım yapmak yerine bu parayı harcamak daha cazip geliyor olabilir. Ancak çok bütçeniz olmasa bile genç yaşlarda yatırım yaparak ilerleyen yıllarınızı daha da güzel hala getirebilirsiniz.

Öncelikle yatırımı bir harcama kalemi gibi düşünün. Sabit aylık bütçenizin belli bir tutarını yatırıma ayırın. Sanki o parayla kredi ödüyormuşsunuz da illa her ay o miktarda para arttıracakmışsınız gibi düşünün.

Yatırım için belli bir bütçe ayırdıktan sonra, hangi yatırım aracının sizin için daha iyi olacağına karar vermelisiniz. Hisse senedi de alabilirsiniz, altın da… Vadeli hesap açmak da sizin için mantıklı olabilir. Eğer iyi bir borsa takipçisiyseniz hisse senedinden daha çok kar elde edebilirsiniz. Ancak borsanın sizi yoracağını düşünüyorsanız vadeli hesap açabilirsiniz.

Vadeli hesap açmak en risksiz yatırım yollarından biri olabilir. Bileşik faiz uygulamasından dolayı paranız her seferinde daha çok faiz getirecektir. Şöyle düşünelim, bankaya 100 lira yatırdınız ve yıllık faiz %12. Eğer vadeniz bir aysa, her ay hesabınıza 1 lira faiz yatacaktır. Hem siz anaparayı her ay hesaba para atarak arttırmış olacaksınız hem de gelen faiz anaparayı attırmış olacak. Böylelikle anapara üzerinden hesaplanan faiz miktarı da artmış olacak.

Eğer hisse senedine yatırım yapmayı tercih edecekseniz, hisse senetlerini alacağınız şirketin finansal verilerini incelemenizde yarar var. Şirketin varlıklarının çoğu dövizse ve döviz düşüyorsa, şirketin değeri de düşecek; haliyle hisse senetlerinin fiyatları düşecektir. Böyle bir durumda da siz zarar etmiş olacaksınız. Borsaya ufak paralar ile başlamak zaten en mantıklı olanıdır. Kaybetseniz bile az miktar kaybetmiş olursunuz. Bir süre küçük paralar ile oynadıktan sonra işi öğrenmiş olacak ve para kazanmaya başlayacaksınız.

Altın ise en yaygın yatırım araçlarından biri… Annelerimiz yastık altında yorgan saklarken doğru bir iş yapıyorlarmış meğer. Altının diğer yatırım araçlarından farklı, fiyatının hem piyasaya hem de çıkarılıp çıkarılmamasına bağlı olarak değişmesidir. Ancak riskli zamanlarda altınınız varsa, bu sizin için çok avantajlıdır. Eğer küçük paralarla yatırım yapmak istiyorsanız, iki ayda bir çeyrek altın alıp bir köşeye koyabilirsiniz.

Yatırım yapmak hem sabır hem de biraz iyi tahmin yapabilme yeteneği isteyen bir iştir. Yatırım yaptığınızda paranın size hemen katlanarak gelmesini beklememelisiniz. Paranın bir zaman değeri vardır ve bu değer sayesinde paranız size kazanç olarak geri döner. Biz buna faiz deriz. Paranızı harcamayıp bankaya yatırdığınızda, paranızı harcamamış olmanın karşılığı olarak faiz geliri elde edersiniz. Borsada ise temettü yani kar kazancı elde edersiniz, bu da hem şans hem de finans bilgisi işidir.

28 Kasım 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link