Amazon’un Sahibi Jeff Bezos’un Başarı Hikayesi | devrediyorum.com

Amazon’un Sahibi Jeff Bezos’un Başarı Hikayesi

Amazon’un Sahibi Jeff Bezos’un Başarı Hikayesi

Dünyanın En Büyük Alışveriş Sitesi

Forbes bu sene 31. Defa ‘’Dünya Milyarderleri’’ listesini yayınladı. Bu listeye göre dünyanın en zengin insanı 112 milyar dolarlık serveti ile Amazon.com’un sahibi Jeff Bezos oldu. İnternetten satış fikrini çalıştığı şirkete sunup reddedilen Bezos, bunun üzerine istifa edip kendi sitesini kurarak dünyanın en zengin insanı olma başarısını gösterdi. Başarılarla dolu bir hayata sahip olan Jeff Bezos’un hayatını sizler için derledik.

Çocukluk yılları

Jeff Bezos, 12 Ocak 1964 yılında doğdu. Amerika’da bulunan New Mexico eyaletinin Albuquerque şehirinde henüz 18 yaşına bile gelmemiş bir anneden doğmuş ve Jeff’in babası o doğar doğmaz kaçmıştır. Babası kaçtıktan sonra annesi Jeff 5 yaşında iken 2. Defa evlilik yapmıştır. Annesinin ikinci eşi Küba asıllı petrol mühendisi olan ve Exxon’da çalışmaya başlayan Miguel Bezos’dur. İkinci babası Jeff’i nüfuzuna almıştır. Jeff Bezos bir genç iken, aile Miami, Florida’ya taşındı.

Eğitim yılları

Jeff Bezos, eğitim yıllarında da oldukça başarılı bir öğrenciydi. River Oaks İlköğretim Okulu’nu tamamlamasının ardından, Üstün Yetenekli Çocuklar Lisesi’ni birincilikle tamamlamış ve Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden de yine sınıf birincisi olarak mezun olmuştur.

İş hayatı ve Amazon’un kuruluşu

Mezun olduktan sonra İntel’den gelen teklifi reddetti. İlk girişimi olan Fitel’i kurdu ancak başarısız oldu. D.E. Shaw isimli bir fonda çalıştı ve 4 yılda genel müdür yardımcılığına dek yükseldi. 1993 yılında aynı firmada çalışan MacKenzie Tuttle ile evlendi.

Bu dönemlerde internetin senede yüzde 2300 büyüdüğünü okumuştu. Bu büyümeden yararlanmak istedi. İnternet üzerinden en çok satılacak 20 ürünün listesini yaptı. Uzun araştırmalar sonucu daha önce online satışı yapılmadığı için kitap satmaya karar verdi. Ardından Jeff Bezos, New York’tan Teksas’a geldi. Babasının arabasını ve sermaye olarak kullanacaği yine babasının 300.000 doları ile işini kurabileceği bir yolculuğa çıkmaya karar verdi. Silikon vadisi yerine ucuz programcılar bulabileceğini düşünerek şirketini Seattle’daki evinin garajında kurdu. 2 programcıya sitenin kodlarını yazdırdıktan sonra kalan tek iş sitenin isminin ne olacağını bulmaktı.

Çeşitli isimler hakkında düşünürken en son aklına ‘’Amazon’’ ismi geldi. Amazon nehri dünyanın en büyük nehriydi ve kendi sitesinin de öyle olmasını istiyordu. Bu isim aklına gelince hiç düşünmeden bu ismin tescilini 1 Kasım 1994’te aldı.

13 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link