Bir Kafenin Başarısız Olma Nedenleri | devrediyorum.com

Bir Kafenin Başarısız Olma Nedenleri

Bir Kafenin Başarısız Olma Nedenleri

Bir Kafenin Başarısız Olma Nedenleri

Son yıllarda şehirlerde hızlı bir şekilde kafeler açılmaya başlandı. Belki her gün bir yenisinin açıldığına tanık olmak çok zor değil. Bu kadar yoğun bir biçimde insanların kafe yatırımı yapması elbette yüzde yüz başarı getirmiyor. Açılan on kafeden belki sadece yarısı mevcut piyasada ayakta kalabiliyor. Rekabet ortamı, kafenin hizmetleri, yönetim şekli, personel kalitesi, lokasyon, müşteri potansiyeli gibi birçok etken kafenin başarısında ve başarısızlığında rol alır. İşte kafelerin başarısız olma nedenleri;

İçecek temasından vazgeçememek

 

Bazı kafeler tema olarak sadece içecek satmayı tercih ediyor. Çay, kahve ve bilumum içecek elbette gün içerisinde çok tercih ediliyor ancak stratejik anlamda sadece içecek satmayı benimsemek kafelere ayakta kalacak kadar kâr sağlamıyor. Sütlü ve şerbetli tatlılar, hafif lezzetler, hamur işleri, salata çeşitleri, ızgara ve sandviç seçenekleri kafeler için basit ama lezzetli tariflerdir. Sadece içecek satmak istenilen büyümeyi sağlamaz.

Yetersiz ve tecrübesiz personel

Bir kafenin kalitesini sundukları lezzetler gösterir ancak tek başına yetmez. O lezzetlerin hepsi bir garson, servis elemanı tarafından müşteriye takdim edilir. Eğer servis yeterince hızlı ve ilgili değilse veya garsonun müşteri ile iletişimi kötü ise akıllarda o kafe kötü bir yer olarak kalır ve kolaylıkla tercih edilmez. Unutulmamalıdır ki insanların çoğu gittikleri mekânlarda yaşadıkları deneyimleri, anıları hatırlar. Kötü personel kötü bir imaj oluşturur ve fısıltı gazetesiyle kafenin kötülenmesine neden olur.

Kötü lokasyon seçimi

Kafelerin istenilen başarıya ulaşamamasının en büyük nedeni yanlış lokasyon seçimi. Kör noktada, insanların gelip geçmediği yerlerde, öğrenci ve çalışan kitlenin olmadığı bir bölgede kafe açmak zarar etmeye, başarısızlığa zemin hazırlar.

Sadece kâr odaklı çalışmak

Satış yapmak yerine müşteri kazanın, dost kazanın sözü uzun vadede başarı getiriyor. İnsanlar kendilerini iyi hissettikleri, mutlu oldukları yerleri tercih ederler. Sadece para kazanmaya odaklanmak birçok detayı kaçırmaya yol açar. Müşteri memnuniyeti, personele olan dostça yaklaşım genel çerçevede başarı getirir.

Tasarım ve dekor hataları

Kafe açmak isteyen ve açan herkesin aklında belli bir dekorasyon vardır. Kafenin dekorunu oluştururken karamsar detaylardan uzak, insanların ferahlayacağı bir alan oluşturmak önemlidir. Renkler, objeler, eşyalar her şey incelikle düşünülmelidir. Özellikle mutfak bölümü açıkça görünen karmaşık kafeler müşteri açısından pek de hoş bir durum değil.

30 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link