Restoran Açmak mı, Restoran Devralmak mı? | devrediyorum.com

Restoran Açmak mı, Restoran Devralmak mı?

Restoran Açmak mı, Restoran Devralmak mı?

Restoran Açmak mı, Restoran Devralmak mı?

Çoğu insanın hayali küçük sevimli bir restoran veya kafe açmaktır. Ortak bir hayal olmasına karşın çok az insan bu hayali gerçek kılıyor ve bütçesine, kafasındaki ticari büyüklüğe göre bir restoran açıyor. Restoran açmak büyük bir titizlik ister. Mekânın lokasyonu öncelikle satışları doğrudan etkileyeceğinden incelikli araştırmalar sonucunda seçilmelidir. Öte yandan restorana öyle sıradan ve demode bir isim verilmemelidir. Bilakis marka olmaya yatkın, sade, basit fakat bir o kadar da dikkat çekici ve akılda kalıcı bir isim seçilmelidir. İnsanlar bu restoranı mekân ismiyle birlikte anmalı, restorandayım demek yerine X’deyim tarzı bir söylemi tercih etmelidir. Elbette bu işletmecinin oluşturacağı kaliteye bağlı gelişir. Servis personelleri, mutfak elemanları, yemek ve tatlı şefleri restoranın temel demirbaşlarıdır. Hepsi iyi kalitede olmak zorundadır. Aşçı yemeği mükemmel bir biçimde hazırlar fakat servis personeli o yemeği kötü sunarsa, kaliteden ödün verirse müşteri memnuniyeti kötü etkilenir, yemeğin tadından uzaklaşılır. Restoran açmak da yönetmek de zor bir uğraş. Ancak işin inceliklerini öğrendikten sonra keyifli bir iştir.

Restoran açmak mı devralmak mı sorusuna iki olumlu cevap verilebilir. Her ikisi de idealdir ancak devralmak genellikle daha hesaplıdır. Sıfırdan bir restoran açmak büyük masraflar doğurur. Ancak kurulu bir düzeni olan, lokasyonu iyi, mekân tadilatı iyi bir restoran bulunduğunda kesinlikle devralmak çok mantıklıdır. Elbette devraldıktan sonra kendi kişisel dokunuşlarınızı yapabilirsiniz. Öncelikle isim değişikliği, belki ufak tefek dekor değişiklikleri, menüde köklü bir yenilik, personel kıyafetlerine verilen çeki-düzen gibi çeşitli dokunuşlar restorana yeni bir soluk getirir.

Restoran devralmak elbette masrafları düşürür, elinizdeki bütçeyi reklama ve tanıtıma ayırmanızı sağlar ancak uzun vadeli bir yatırım için lokasyonun ve müşteri potansiyelinin çok iyi araştırılması gerek. Devralmayı düşündüğünüz restorana farklı zamanlarda müşteri gibi gidip gözlem yapabilir, potansiyeli tartabilir ve komşu esnaflardan restoranın durumuna dair çeşitli sorular sorarak son kararınızı verebilirsiniz. Hemen tek bir gün ile karar verilmez. O gün restoranın yoğun günü olabilir ancak tüm bir haftayı kapsayacak daha detaylı bir gözlem restoranın potansiyeli hakkında net fikirler verebilir.

22 Ekim 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link