Restoran İşletecek Olanların Dikkat Etmesi Gereken 6 Nokta | devrediyorum.com

Restoran İşletecek Olanların Dikkat Etmesi Gereken 6 Nokta

Restoran İşletecek Olanların Dikkat Etmesi Gereken 6 Nokta

Restoran İşletecek Olanların Dikkat Etmesi Gereken 6 Nokta

Dışarıda yemek yeme kültürü son yüzyılda çok yaygın hale geldi. Türkiye genelinde 200 bini aşkın restoran aktif olarak işletiliyor. Bu kadar avantajlı bir ekmek kapısı olan restoran işletmek, dışardan kolay gibi görünse de birçok restoran iflas ediyor ya da çeşitli sebeplerden dolayı kapanıyor. Eğer siz de restoran devralmak ya da sıfırdan yeni bir restoran açmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken hususları sizlerle paylaşacağız.

Hedef kitleyi belirlemek

Restoran, en nihayetinde bir işletmedir. İş planını en iyi şekilde yapan, gözü açık ve dinamik girişimci hedef kitlenin ne kadar önemli olduğunu bilir. Bu restoran kimlere hizmet verecek? Bu restoranı kimler için işletmek istiyorum gibi soruların cevapları restoran için bir yol çizecektir.

En iyi lokasyonu seçmek

Lokasyon seçmek, restoran gibi insanların sıkça uğrayacağı bir mekan için oldukça önemlidir. Ulaşımın kolay olacağı yerde bir restoran açmak şüphesiz daha çok müşteri çekecektir.

Hijyen konusunda dikkatli olmak

Her alan için hijyen oldukça önemlidir ancak yeme – içme konusunda hijyen geçip en başa oturuyor. Restoranınızda insanlar güvenle ve rahatlıkla yemek yiyebilmeli, hatta temiz ve kaliteli olduğu için eşlerine dostlarına sizi önerebilmeliler. Mutlaka kendi temizlik ekibinizi oluşturmalı ya da dışarıdan bir temizli firması ile anlaşmalınız.

Taze gıda

Namınızın ve kalitenizin alıp başını yürümesini istiyorsanız, temizlikten sonra gıdaların tazeliğine önem vermelisiniz. Mutfak ekibinizi profesyonellerden oluşturarak, yemek konusundaki tüm riskleri minimuma indirmelisiniz.

Dekorasyon   

 

İnsanların ilk aldandığı şey görüntüdür. Kendinize bir konsept belirledikten sonra bu çizgiden şaşmadan şık ve kaliteli bir dekorasyon yaratmalısınız. İnsanlar yemek yerken güzel bir yerde olduklarını hissedebilmeli. Bunun için öncelikle mekanın güzel ve temiz olması, yemeklerinin de leziz olması gerekiyor.

Uzman bir ekip

Mutfaktan tutun, temizlik, pazarlama, insan kaynakları, vale ve daha birçok konu için işin uzmanları ile çalışmalısınız. Profesyonellikten uzak insanlarla çalıştığınızda yaratmak istediğiniz kalite aşağıya düşecektir. Çalışanlarınızın müşterilere karşı tavrı da oldukça önemlidir. Müşteri memnuniyetini en iyi seviyede tutmak için işini severek ve layığı ile yapan insanları bulun.

19 Eylül 2018 / by / içinde
Yorumlar

Comments are closed here.

E-Dergi Üyelik

Yatırım fırsatlarını kaçırmamak için E-dergimize ücretsiz üye olun!
ÜYE OL!
close-link